Casa M, Głogów Małopolski

Inwestor: Joanna i Michał Matraszek ONDA Architektura
Faza projektowa: W trakcie realizacji,
projekt uzyskał pozwolenie na budowę – 2022 r.
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Casa M – idea

„Casa M” to projekt naszego, przyszłego domu. Pomysł na jego formę zainspirowany jest tradycyjną architekturą Głogowa Małopolskiego, w którym realizowany będzie projekt. Nazwa nawiązuje do pozytywnych wspomnień i emocji, które także zawarliśmy naszym projekcie.

Układ urbanistyczny Głogowa Małopolskiego uważany jest za pierwsze renesansowe rozwiązanie urbanistyczne w Polsce, gdzie przy podziale administracyjnym, oprócz samego gruntu pod zabudowę, wydzielano także prywatne ogródki. W centrum Głogowa został zachowany historyczny układ urbanistyczny z charakterystyczną, zwartą, parterową zabudową śródmiejską, pochodzącą z XIX i początków XX w o funkcji jednorodzinnej i usługowej. Zabudowa przyrynkowa i zlokalizowana wzdłuż najstarszych ulic Głogowa to budynki z wąskimi elewacjami frontowymi, dwuspadowymi dachami i z kalenicami dachów usytuowanymi równolegle do drogi. Skala zabudowy tworzy kameralny, unikatowy charakter miasteczka.

W Głogowie, na stałe mieszkamy od kilku lat, a ze względu na jego wyjątkowy klimat czujemy się, jakbyśmy ciągle przebywali na wakacjach. Właśnie ta myśl była dla nas inspiracją podczas pracy nad formą naszego przyszłego domu, a nazwa „Casa M” wyraża idee, naszych dobrych, wakacyjnych wspomnień.

Forma

Inspiracją do stworzenia formy, była istniejąca zabudowa Głogowa Małopolskiego, którą postanowiliśmy zinterpretować we współczesny sposób. Z historycznego kontekstu zaczerpnęliśmy zarys bryły budynku – wąską w stosunku do głębokości budynku elewację frontową i dach dwuspadowy z kalenicą usytuowaną równolegle do frontu budynku. W celu zdynamizowania formy architektonicznej, przesunęliśmy kalenicę dachu asymetrycznie, względem bryły budynku. Ściany, frontową i od ogrodu „wsunęliśmy” w głąb bryły tworząc zadaszenia wejścia i tarasu. Na bocznych elewacjach, które w historycznej zabudowie są ścianami wydzielającymi segmenty, zaprojektowaliśmy okna. Wewnątrz, budynek posiada dwie kondygnacje – parter gdzie zlokalizowana jest większość funkcji i piętro, ze strefą nocną, nad częścią niższej kondygnacji.

Oprócz inspiracji lokalnym kontekstem, budynek został zaprojektowany jako energooszczędny, ustawiony zgodnie z kierunkami świata. W celu zminimalizowania strat ciepła, elewacja północna nie posiada okien, południowa ściana budynku posiada duże przeszklenie, które w porze letniej będzie osłonięte przed promieniami słonecznymi, przez wysunięty okap tarasu. Większość pomieszczeń w domu otwarta jest na zachód i ogród. Dom realizowany będzie w konstrukcji szkieletowej drewnianej. Jako materiały wykończeniowe zastosowaliśmy tynk elewacyjny w pastelowym kolorze, w celu nawiązania do lokalnej architektury oraz naturalne drewno wpisujące się w ideę budownictwa drewnianego. Wykończenie drewniane stanowi wspólny mianownik dla pozostałych elementów zagospodarowania terenu – wiaty garażowej i ogrodzenia. Materiały wykończeniowe zastosowane w projekcie, takie jak beton i drewno będą posiadać naturalną dla danego materiału kolorystykę. Odnosząc się do lokalnych, pastelowych elewacji budynków, dach wykończony blachą panelową, nawiązującą formą, do tradycyjnej blachy na rąbek i okna zaprojektowane zostały w odcieniach jasnej szarości.

...

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!